Na dnešek jsem spala čtyři hodiny. Do půlnoci jsem fotila všechny irské a anglické televizní hvězdy, které se ve vší parádě sešly na výročním předávání cen časopisu TV Now. Irské Týtý, Anno nebo tak něco. Stála jsem u vchodu v hnědých šatkách ze sekáče z Uherského Hradiště a v krásných barevně pruhovaných lodičkách, kterýma jsem si udělala radost ve čtvrtek. Kolem mě pobíhaly kolegyně v promyšlených toaletách a v páskových střevíčkách s účesy od kadeřníků a vykřikovaly:
Pozor, jdou z Emerdale nebo
už jdou z Coronation street, připrav se, fotíme... A já se tvářila asertivně, usmívala jsem se na všechny strany a ještě než se před objektiv postavila celebrita, preventivně jsem do éteru vykřikovala
you look fantastic, což jsem prostřídávala zvoláními typu
yes, you too, great, thank you!!!Přitom se mi zdálo se mi, že si mě tak trochu trochu podezřele prohlíží jeden z bodyguardů, kteří stáli u vchodu. Typovala jsem mu něco přes šedesát let. Trochu mě znervózňoval, ale v tom frmolu jsem vlastně ani neměla čas věnovat tomu pozornost. Teprve když se všichni odebrali do sálu na večeři, pochopila jsem, že se asi snažil vypozorovat, jestli se může vykecat.
„Jak já je znám, jak já ty lidi dobře znám,“ začal bez úvodu a bez příčiny. „A jak mě to tady nebaví, včera jsem byl na nějakém večírku do pěti do rána.“
Vsadím své lodičky na to, že jsem se tvářila a chovala tak, že si všichni mohli myslet, že fotit večírky je to, co jsem vždycky chtěla dělat. Děda mě ale asi prokoukl: „všichni jsou stejní, nakonec se ožerou, a to je pak vybraná společnost,“ přitvrdil, když se večer přehoupl do druhé poloviny. Když jsem se ho zeptala, proč to teda dělá, když ho to nebaví, řekl, že je na volné noze, že už jde stejně brzo do důchodu a že to dělá třicet let a nic jiného vlastně neumí. Bodyguard na volné noze!? To mě ohromilo daleko víc než to, že mi před foťákem pózovali v ten večer lidé tak slavní a žádaní, že si za účast na této akci účtovali v eurech pěticiferné honoráře.
Nezávislý bodyguard pak ještě stvrdil své imaginární spojenectví se mnou slovy:
já vím, že oba víme svý. A žertem přisadil:
myslím si, že oni taky ví, že my dva víme, ale nevím, jestli ví, že víme, že to ví. Na to už jsem nic neřekla, neb filozoficko-logické úvahy nedávám ani když je má mysl ve střehu ostřelovače (což vlastně skoro nikdy není) ... v ten okamžik už byla jen v úsporném režimu. Byla půlnoc, kručelo mi v břiše a v hlavě mi blikala červená kontrolka s nápisem PRYČ, JÍDLO, SPÁT.
Když se po půlnoci všichni odebrali do klubu na "after party", dotknout se prachu hvězd, zářících na zdejším mediálním nebíčku, uklidila jsem se do smrádku naší kanceláře a až do dvou hodin jsem natahovala a zpracovávala fotky. Další tři čtvrtě hodiny jsem pak pochodovala po nočním Dublinu, jehož ulice se proměnily v přecpaný noční klub, kde návštěvníci vrávorají, zvrací, překřikují se a do toho svorně mávají na taxi. Po čtyřiceti minutách se na mě usmálo štěstí a směrem k domovu to se mnou otočil bosenský taxikář, který do Dublinu utekl před deseti lety před válkou.
Kromě bodyguarda jsem si večer v zákulisí povídala taky se šatnářkou a uklizečkou, Rumunkou Suzanne, která je moc milá a laskavá, ale trochu smutná a ustrašená, protože ji buzeruje její šéfová, což je děvče asi o pět let mladší než jsme my, které chodí v přísném kalhotovém kostýmku, každého Rumuna považuje za kočovného žebrajícího cikána a o Rumunsku neví ani to, že odtud pochází legenda o Drákulovi. Přemýšlela jsem o tom, jak různě nalajnované jsou startovní čáry každého z nás. A jak má spousta lidí startovní čáru nakreslenou úplně mimo běžeckou trasu, protože se nenarodili v prosperující společnosti a neměli bohaté rodiče.
Rumunské asociace mě ale provází celý týden. Dala jsem se totiž ve středu v Temple baru do řeči s harmonikářem Květošem. (Jeho skutečné rumunské jméno je Florin, trochu jsem si ho překřtila.) Květoš je cikán a na harmoniku hraje jak Pánbůh. Za bravurně vystřižený jazzový standard
Autumn Leaves sklidil asi euro třicet. Poprosila jsem ho, jestli by mi někdy nedal akordeonovou lekci a on souhlasil a hned se na oplátku taky zeptal, jestli nemám volný pokoj v bytě. Prý za ním přijela jeho žena a dítě a nemají kde bydlet. Jeho brácha (mám nevyvratitelný pocit, že je to ten druhý bravurní harmonikář, který stává na Wicklow street), má pět dětí a další tři lidi se k nim do baráku už prý nevejdou.
Pokoj pro hosty v našem domě jsem zapřela a cítila jsem se proto trochu provinile. Často teď o Květošovi a přemýšlím. Většina imigrantů začíná v cizí zemi od začátku. Startovní čáry každého z nás se ale dost podstatně liší. Ta Květošova je od trati zvané keltský tygr myslím hodně daleko. Kdo tady v Irsku zaměstná a ubytuje rumunského harmonikáře s tmavou pletí, který má ženu a dítě? A na druhé straně... kolik mílí stačilo uběhnout některým lidem ze sobotního večírku, aby mohli pózovat před fotoaparáty a mít několikrát do měsíce večeři a alkohol zadarmo? Komu chybí víc a kdo z nich je zranitelnější? Květoš nebo celebrita? Je opravdu všechno jen o stavu mysli?
... jelikož ta moje právě usnula, jdu ji následovat. Dobrou noc.