I když mi život v Irsku dává občas zabrat, (život ostatně dává občas zabrat úplně všem, bez ohledu na to, kde žijí, jen my, přistěhovalci, to můžeme svést to na to, že jsme „v cizině“ a že doma by „to“ bylo jiné), tato země, toto město a lidé, které jsem tady potkala, pro mě znamenají velký životní milník. Ve svém dosud zmateném spirituálním klopýtání jsem právě v Dublinu našla směr, kterého se chci sveřepě držet, cestu, která sice není tak třpytivá, přímočará, stylová a elegantní jako celebrity, které fotím, ale která odkrývá tajemství a naplňuje duši radostí a štěstím z obyčejných věcí. Člověk, který mě vzal za ruku a na váhavý začátek této cesty přivedl, se jmenuje Bill Darlison. Reverend neboli důstojný otec dublinské církve unitářů. To je on:

Jak uvádí encyklopedie, unitáři jsou protestanti, kteří obhajují ideu jediného boha a odmítají dogma Trojice boží a božský původ Ježíše Krista. Připouštějí volný výklad bible, zastávají myšlenku náboženské snášenlivosti a ve věroukách celého světa hledají stmelující prvky. Definice, která zčásti připomíná utopii. Představa, že se člověk octne v duchovním společenství lidí, kteří respektují všechna náboženství, nikoho za nic nesoudí, bez váhání pomohou tomu, kdo to potřebuje a chovají se v duchu Dalajlámových slov „mé náboženství je laskavost“, je možná stejně fantasmagorická jako představa, že se octne třeba v Hobitíně J.R. R. Tolkiena. Ale já si tuto fantasmagorii užívám už více než rok.
Žádná definice filozofického či náboženského směru nemůže zaručit to, jak společenství ve skutečnosti funguje. Všechno je o lidech a v lidech a je možné, že dublinští unitáři by bez Billa byli jako Hobitín bez Bilba. Proto se záměrně vyhýbám psaní o unitářství a věnuju tyto řádky člověku, který svým životem a dílem citovanou encyklopedickou definici skutečně naplňuje.
Bill Darlison vyrůstal v katolické rodině na jihu Anglie. Studoval teologii a dlouhá léta učil katechismus. V Dublinu působí deset let. Jeho rozhled, láska, moudrost a lidskost svítí na cestě mnoha lidí. Do malého kostelíku u parku St. Stephen´s Green, kde působí, mě v listopadu loňského roku přivedla povinnost. Měla jsem vyfotit interiér a jelikož se kostel otevírá pouze při bohoslužbách, nezbylo mi, než zavítat na středeční mši. Bylo to poprvé, kdy jsem Billa viděla. Stál na kazatelně ve svetru a v džínách a četl krátké příběhy, apokryfy. Židovský, hindský, buddhistický, křesťanský a taoistický. Po každém nechal deseti posluchačům chvíli na přemýšlení. Když dočetl poslední, pozval všechny na kávu. Podávala se v zadní části kostela. Zůstal každý. Všichni klábosili o práci, o dětech, o tom, co budou dělat o víkendu... Myslela jsem si, že je to nějaká hippie křesťanská sekta, ale bylo mi mezi nimi tak nějak útulně. Nikdo nepředkládal dogmata, nikdo nikoho nesoudil za to, že je ateista nebo homosexuál. Najednou jsem se octla mezi lidmi, kteří vůbec neřešili to, že jsem nevyrůstala v katolické rodině a nevím, co to ve skutečnosti znamená „svatá trojice“. Mezi lidmi, kteří jsou za duchovního člověka ochotni považovat i toho, kdo nebyl na svatém přijímání a tak trochu se stydí křižovat se. Mezi lidmi, jejichž dogmatem je doktrína lásky, porozumění a snahy být každý den lepším člověkem, věřit v dobro, konat dobro a být vděčný za dar Život.
Bill se zabývá filozofií obecně a jedním z jeho zájmů je mimo jiné i astrologie. Přes dvacet let dával dohromady materiál k textu, který se zabývá astrologickými symboly v evangeliu svatého Marka. Knihu letos dokončil a už druhý měsíc pořádá každou středu seminář na téma „Evangelium a zodiak“. S partou sedmi lidí se scházíme večer v malé místnosti pod kostelem, čteme kapitoly z Marka možná nejméně srozumitelného evangelia Nového zákona a Bill nám nabízí jednu z možných interpretací, a sice tu, že autor poselství vycházel ze starověké astrologie, ze symbolů, typických pro dvanáct znamení zvířetníku a byl zasvěcený nejen do změn na obloze a v přírodě, ke kterým dochází v průběhu celého roku, ale i do řecké mytologie. Podivný text se najednou stává srozumitelný. Uzdravení a zmrtvýchvstání je duchovní procitnutí, nebeské království je třeba hledat tady na zemi. Desítky šifer odkrývá astrologická symbolika. Nikdo se nezabývá tím, jestli Maria byla opravdu panna, jestli měl Ježíš skutečně nadpřirozené schopnosti nebo jestli měl nějaké sourozence.
Jako malá holka jsem se jednou zúčastnila hodiny katechismu na Velehradě. Mluvilo se o tom, jak a kdy se správně modlit. Pamatuju si, jak jsem se pana faráře zeptala, proč se vlastně člověk modlí a dovolila jsem si říct, že by se možná neměl modlit pravidelně, když se mu třeba nechce. Dost nevrle se na mě tehdy podíval a pak mi položil řečnickou otázku – „A co věčnost?“. Bylo mi třináct let. Už jsem tam nikdy nešla, protože nevím, co je to věčnost.
Dnešní vánoční mše byla o radosti ze života a o tom, že si máme vážit toho nejvzácnějšího daru – skutečnosti, že na tomto světě můžeme žít. Bill citoval slova německého filozofa Rudolfa Christopha Euckena, který napsal – i kdybyste jen jednou za celý život řekli děkuju, je to dost!
Letos jsem k Vánocům mimo jiné dostala i krásný deník, vázaný v hedvábí. Pořád jsem přemýšlela o tom, co si do něj budu psát. Dnes jsem na to přišla. Každý večer si zapíšu aspoň jednu věc, za kterou jsem v ten den mohla být vděčná a v duchu jsem za ni chtěla poděkovat. Dnes by jich byl celý sloupec, ale na jednom z prvních míst by určitě stála tato čtyři písmena: BILL.
Zítra odjíždíme na šest dní do Paříže, takže musím své psaní ukončit a jít se konečně sbalit. Krásné svátky všem, kteří čtete a mockrát děkuju za krásné vzkazy! Děkuju.